Leczenie nadpotliwości – toksyna botulinowa

Pocenie się jest procesem naturalnym, jednak staje się bardzo kłopotliwe, gdy aktywność gruczołów potowych jest zbyt duża, a ilość wydzielanego potu znacznie większa od ilości fizjologicznej, niezbędnej do utrzymania stałej temperatury naszego ciała. Może być spowodowana współistniejącymi chorobami, wówczas mamy do czynienia z  nadpotliwością wtórną. Najczęściej jednak występuje bez konkretnej przyczyny, wtedy mówimy o nadpotliwości pierwotnej, która dotyczy zwykle takich obszarów ciała jak dłonie, pachy, czy stopy. Osobom, które dotyka ta nieprzyjemna przypadłość, proponujemy rozwiązanie nieinwazyjne, a zarazem skuteczne, czyli zabieg zmniejszenia ilości wytwarzanego potu za pomocą toksyny botulinowej.

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest substancją biologicznie czynną, hamującą przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i w konsekwencji blokującą gruczoły potowe. Już dzięki jednej sesji zabiegowej przy użyciu toksyny botulinowej, w znacznym stopniu zostaje zmniejszona ilość wydzielanego potu, co w efekcie prowadzi do poprawy jakości życia pacjenta.

Czy zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinowa jest bezpieczny?

Toksyna botulinowa jest stosowana w medycynie od ponad 20 lat. Badania i doświadczenia wielu specjalistów dowodzą, że prawidłowo przeprowadzane zabiegi są bezpieczne i skuteczne. Toksyna działa w określonym czasie, a stosowane dawki nie wykazują wpływu ogólnoustrojowego. Również powtarzanie zabiegu nie powoduje kumulowania się botuliny, ponieważ ulega ona biodegradacji w organizmie. Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej leczenie nadpotliwości jest jednym z najlepszych, dotychczasowych rozwiązań.

Zabieg toksyną botulinową

Leczenie nadpotliwości pach, stóp i dłoni toksyną botulinową polega na śródskórnej iniekcji niewielkich dawek preparatu na obszarach o zwiększonej potliwości. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której zostaną wykluczone ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Zabieg przeprowadza lekarz medycyny estetycznej, który wstrzykuje preparat w wykazujący nadmierną potliwość obszar skóry. Procedura trwa kilkanaście minut i jest poprzedzona powierzchownym znieczuleniem okolicy objętej zabiegiem. Zanim wdrożone zostanie jakiekolwiek leczenie, warto też zasięgnąć porady lekarza, aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe mogące leżeć u podłoża tego kłopotliwego problemu.

Efekty zabiegu toksyną botulinową

 • Po jednym zabiegu następuje redukcja pocenia o ok. 70-80%
 • Pełne efekty leczenia nadpotliwości zaczynają być widoczne po upływie ok. 2 tygodni, ale pierwsze oznaki działania toksyny botulinowej odczuwamy już po kilku dniach.
 • Toksyna botulinowa hamuje nadmierne pocenie na okres od 6 do 12 miesięcy.

Jak postępować po zabiegu?

W ciągu kilku godzin po iniekcji należy unikać wysiłku fizycznego, a także dźwigania i nadwyrężania — w przypadku zabiegu przeprowadzanego na dłoni. Ważne jest również, aby zachować szczególną higienę w okolicy poddanej zabiegowi. Należy też pamiętać, aby przez kilka dni nie korzystać z basenu, sauny, czy siłowni oraz unikać ekspozycji na słońce.

Dbamy o Twoje bezpieczeństwo, dlatego najpierw pytamy o to, czy nie występują przeciwskazania do zabiegu leczenia nadpotliwości.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

 • zaburzenia związane z przewodnictwem nerwowo-mięśniowym,
 • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego,
 • choroby neurologiczne,
 • stosowanie niektórych leków ( np. leki rozrzedzające krew, niektóre antybiotyki),
 • nadwrażliwość na toksynę botulinową,
 • infekcje skórne,
 • ciąża,
 • czas karmienia piersią.

Sprawdź cennik

ZabiegCena
Pachy 2 ampułki1900 zł
Dłonie 2 ampułki1900 zł
Stopy 2 ampułki2200 zł

Preparat: Azzalure