Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia wykorzystująca zjawisko selektywnej fototermolizy. Wiązka światła emitowana przez laser jest absorbowana przez struktury mieszka włosowego zawierającego melaninę. Struktury te zostają podgrzane, dochodzi do koagulacji białek w wyniku czego następuje ich zniszczenie. Zjawisko selektywnej fototermolizy pozwala na destrukcję struktur mieszka włosowego zawierających melaninę bez uszkodzenia sąsiadujących tkanek, co niweluje ryzyko skutków ubocznych.
Od czego zależą rezultaty depilacji laserowej?
Rezultaty oraz szybkość uzyskania efektów depilacji laserowej zależą od wielu czynników m.in.: gospodarki hormonalnej, fototypu, chorób, przyjmowanych leków, ilości, koloru, grubości oraz rodzaju włosów.
W przypadku jakich włosów zabiegi sprawdzają się najlepiej?
Zabiegi depilacji laserowej najlepiej działają w przypadku ciemnych, grubych włosów oraz jasnej skóry. W przypadku włosów bardzo jasnych, siwych bądź rudych zabiegów raczej się nie wykonuje ze względu na znikomy efekt.
Czy depilację laserową można wykonywać latem?
Depilację laserową można wykonywać w okresie silnego nasłonecznienia pod warunkiem odpowiedniego zdyscyplinowania pacjenta. Pacjent musi bezwzględnie używać kremów z filtrem 50+ oraz unikać słońca. Jeśli zabiegi wykonywane są w obrębie twarzy wskazane jest noszenie kapelusza, jeśli natomiast w obrębie ciała zalecane jest noszenie odzieży zapobiegającej bezpośredniego kontaktu skóry ze słońcem.
Czy przed wykonaniem zabiegu depilacji laserowej konieczna jest konsultacja depilacyjna oraz wykonanie próby laserowej?
Przed wykonaniem serii zabiegów konsultacja depilacyjna oraz wykonanie próby laserowej są niezbędne. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, którego celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ocenia również fototyp skóry oraz rodzaj włosów. Na podstawie wszystkich zebranych informacji dobiera odpowiednie parametry do wykonania zabiegu depilacji laserowej. Następnie wykonuje próbę laserową, żeby sprawdzić reakcję skóry na światło lasera. W czasie konsultacji udziela szczegółowych informacji na temat zabiegu i odpowiada na wszystkie pytania nurtujące pacjenta. Przeprowadzenie konsultacji depilacyjnej oraz wykonanie próby laserowej minimalizuje ryzyko związane z wystąpieniem działań niepożądanych w postaci poparzeń, przebarwień oraz odbarwień.
Czy w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej można wykonywać zabiegi depilacji laserowej?
Depilację laserową można wykonywać w przypadku zaburzeń hormonalnych po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Należy poinformować pacjenta o tym, że możliwa będzie potrzeba wykonania większej ilości zabiegów oraz efekt może utrzymywać się krócej.
Czy depilację laserową można wykonywać w przypadku hirsutyzmu?
W przypadku hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia) można wykonywać zabiegi laserowego usuwania owłosienia po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Należy zaznaczyć, że możliwa będzie potrzeba wykonania większej ilości zabiegów oraz efekt może utrzymywać się krócej.
Ile czasu po zabiegu nie wolno się opalać?
Po zabiegu opalanie jest bezwzględnie zabronione przez okres 4 tygodni.
W jakim wieku można poddać się zabiegom depilacji laserowej?
Zabiegi depilacji laserowej najlepiej zacząć po okresie dojrzewania, ponieważ optymalne efekty uzyskuje się w przypadku pacjentów z ustabilizowaną gospodarką hormonalną.
Czy miesiączka jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu?
Miesiączka nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu depilacji laserowej, ale podczas miesiączki pacjentki mają mniejszą tolerancję na ból.
Czy zabiegi depilacji laserowej mają ogólny wpływ na organizm?
Laser działa tylko powierzchownie, nie wpływając na funkcje organizmu.
Czy stosowanie samoopalaczy jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu?
Przed wykonaniem zabiegu laserowego usuwania owłosienia nie można stosować samoopalaczy oraz kremów samoopalających przez okres min. 2 tygodni.
Czy można wykonywać zabiegi w przypadku opalonej skóry?
W przypadku bardzo opalonej skóry oraz świeżej opalenizny wykonywanie zabiegów depilacji laserowej jest niemożliwe. Melanina znajdującą się w skórze pochłania wówczas energię emitowaną przez laser, co doprowadzić może do poparzeń, przebarwień oraz odbarwień. Należy się liczyć również z tym, że w przypadku skóry nawet lekko opalonej efekty zabiegów depilacji laserowej są słabsze.
Ile potrzebnych jest zabiegów aby osiągnąć zadowalający efekt?
Zabiegi depilacji laserowej wykonuje się w seriach. Średnia ilość zabiegów w serii to 6-8. Minimalna ilość zabiegów to 4-5. Ilość zabiegów oraz ich efekt zależy od wielu czynników takich jak: gospodarka hormonalna, fototyp, ilość, kolor oraz grubość włosów. Dlatego nie jest możliwe przed rozpoczęciem serii określenie ile zabiegów potrzebuje dana osoba do uzyskania pożądanego efektu. Nie jest również możliwe usunięcie 100 % włosów. Niewielki odsetek włosów, które zostają po serii zabiegów depilacji laserowej to włosy jaśniejsze, delikatniejsze, które tym samym są mniej widoczne i znacznie wolniej rosną. W ciągu całego życia człowieka reaktywują się również produkując nowe włosy uśpione dotąd mieszki włosowe. Dlatego po zakończeniu serii po kilku latach może być potrzebny zabieg przypominający.